Home     Program     Locaţie     Organizatori     Parteneri     Sponsori     Bannere     Prezentări     Contact     Arhivă
Organizatori









Program

Întrucât activităţile se vor desfăşura în mai multe săli/zone ale Facultăţii, programul este prezentat în cele ce urmează în funcţie de acestea. Pentru înscrierea la manifestare a grupurilor organizate, vă rugăm să vă înregistraţi pe site-ul [de aici]. Un cont se va crea automat pentru dumneavoastră, astfel încât după înregistrare veţi putea alege activităţile din program la care doriţi să participaţi. (Dacă, ulterior, veţi dori să faceţi modificări, vă veţi putea loga cu adresa de e-mail şi parola dumneavoastră.) Veţi fi ulterior contactaţi prin e-mail pentru confirmare. Data limită de înscriere este 16 mai 2013.


Aulă
10:00-10:30 Deschiderea festivă



Amfiteatrul A1
10:30-11:15 Soarele şi Sistemul Solar
Diana Beşliu-Ionescu (IGAR)
11:15-12:00 De la stele la nuclee şi înapoi
Alexandru Jipa (FFUB)
12:00-12:45 LHCb - The Beauty Experiment
Bogdan Popovici (IFIN-HH)
12:45-13:30 Istoria cuceririi spaţiului cosmic
Marian Naiman (AB)
13:30-14:15 Radiaţia cosmică de mare energie
Nicuşor Arsene (ISS)
14:15-15:00 Exoplanete
Marian Naiman, Dan Avasi (AB)
15:00-15:45 Găuri negre
Ioana Duţan (ISS)
15:45-16:30 Călatorie prin Univers
Adrian Sonka (AB)
16:30-17:15 Experimentul ALICE
Ciprian Mitu (ISS)
17:15-18:00 Experimente de mare anvergură în fizica radiaţiei cosmice de energii ultra-înalte
Gina Isar (ISS)


Amfiteatrul A2
10:30-11:30 Film documentar DaVinci
11:30-12:30 Film documentar Eyes on the Skies
12:30-14:00 Film documentar Hubble Space Telescope
14:00-15:00 Film documentar DaVinci
15:00-16:00 Film documentar DaVinci
16:00-17:00 Film documentar DaVinci
17:00-18:00 Film documentar DaVinci


Amfiteatrul A3
10:30-11:30 Prezentarea Atelierelor de Fizică
Mircea Rusu (FFUB)
11:30-12:30 Concurs de Astronomie
13:00-14:00 Concurs de Fizică
14:00-15:00 Prezentarea Atelierelor de Fizică
Mircea Rusu (FFUB)
15:00-15:45 Premiere concursuri şi tombolă
15:45-16:30 Extreme Light Infrastructure (ELI) - Nuclear Physics
Ovidiu Teşileanu (IFIN-HH)
16:30-17:15 Cercetări la IFIN-HH
Ioan Ursu


Săli de seminar
Ateliere de
Fizică
Stare staţionară - fluctuaţii statistice (experimente cu fise: model Ehrenfest)

Simularea dezintegrării radioactive

Experimentul Rutherford

Tabla lui Galton şi distribuţia normală

Determinări experimentale de paralaxă

Jocul statistic

Ateliere de Fizică Solară
11:30-14:30 Seria I
15:00-18:00 Seria II
Atelierele vor fi organizate în grupuri de maxim 10-12 persoane.


Laboratoarele Facultăţii
Vizite în laboratoarele de Mecanică, Fizică Moleculară, Atomică, Nucleară, Electricitate, Optică şi Laseri
10:30-12:15 Seria I
12:30-14:15 Seria II
14:30-16:15 Seria III
Turul laboratoarelor va fi organizat în grupuri de 20-24 vizitatori.


Holul mare al Facultăţii
Experimente
interactive
de fizică

11:00-18:00
Jocul sunetelor - Mircea Bercu (FFUB)

Cilindrul care urca dealul - Vasile Bercu (FFUB)

Clasificarea interactivă a galaxiilor - Laurenţiu Caramete (ISS)

Detectarea radiaţiilor cosmice - Cristian Ionescu (ISS)



În cazul în care starea vremii va permite, între orele 11:00 şi 18:00 se vor desfăşura, pe terasa din faţa Facultăţii, observaţii astronomice (Ciprian Mitu si Bogdan Dumitru - ISS).
În caz de vreme nefavorabilă, o demonstraţie a utilizării instrumentelor astronomice va avea loc în holul mare al Facultăţii.


În cadrul evenimentului vor fi organizate două concursuri pentru oaspeţii Facultăţii:
- concurs pe teme de astronomie
- concurs pe teme de fizică





Sponsori
















© 2013   Ovidiu Teşileanu
Original Text: